Projekts „Ķīmisko biomarķieru izvēle sabiedrības pārtikas piesārņotāju ekspozīcijas riska novērtējumam, pielietojot notekūdens paraugu analīzes” 

l

Noslēgts sadarbības līgums ar Latvijas Universitāti par  fundamentālo un lietišķo pētījumu projekta nr. lzp-2020/2-0128 „Ķīmisko biomarķieru izvēle sabiedrības pārtikas piesārņotāju ekspozīcijas riska novērtējumam, pielietojot notekūdens paraugu analīzes” finansēšanu un īstenošanu.

Sadarbības partnera projekta vadītājs – Estefanija Bogdanova.

Projektā izstrādāta inovatīva analītiskā metode un biomarķieru noteikšanas pielietojums sabiedrības veselības novērtējumam pilsētvidē, analizējot pārtikas piesārņotāju (pesticīdi, mikotoksīni, PFAS) un pārtikas uzturvielu (vitamīni, lignāni) biomarķieru izplatību notekūdeņu sistēmās.

Analītisko metožu pielietojums reālo notekūdens paraugu analīzēm sniedz informāciju par pārtikas piesārņotāju metabolītu izplatību, kā arī uztura lietošanas paradumiem iedzīvotāju vidū. Pētījumiem izmantotas tandēma kvadrupola, Orbitrap, kā arī jonu ciklotrona rezonanses masspektrometrijas metodes. Paraugi regulāri savākti no notekūdens attīrīšanas iekārtām no dažādām pilsētām Latvijā. Papildus tiks veikti eksperimenti par biomarķieru stabilitāti apkārtējās vides apstākļos.

Projekts sekmē zināšanas par sabiedrības veselību un pārtikas drošību, kā arī  par instrumentālo metožu pielietojamību notekūdens epidemioloģijas jomā.

Projekta ilgums ir 13 mēneši (01.12.2020. – 31.12.2021.) un Institūta BIOR finansējums 25 761,00 EUR, kas ir 100% apmērā finansēts no valsts budžeta.